Beer & District Sea Angling Association

Results

Shore Championship - Updated 15/03/2022

Blue month is Winter Series, Yellow month is Summer Series

SeniorsTOTALJANFEBMARCHAPRILMAYJUNEJULYAUGSEPTOCTNOVDEC
BexySeat/BeerCogdenB'AnchorB.BradSeat RoverAny RoverAny RoverB'AnchorChes RoverB'CombeSeaton
Julian Driver302505
Adan Cawley305025
Tim Mitcham2611015
Ashley Driver161105
Azi Khan14509
Dave Foden111100
Kyle Driver111100
Phil Cocker100010
Mike Davis8305
Jo Weslake7700
Steve Marsh5005
Kemp Pidgeon5500
John Dixon3300
Phil Richards1100
Gary Bickers1100
Scott Cooper0000
Sam Quick0000
Steve Bolton0000

Shore Report - Updated 15/03/2022

Shore/Boat Shore
VenueCogden
Date05/03/2022
CompetitorsSeniors10
Juniors0
No. Fish
No. Species6
Higest Score1stAdam Cawley 28 points
2ndTim Mitcham 11 points
3rdPhil Cocker 6 points
Best Specimen1stAdam Cawley , Dab
2nd
Next Comp.Porlock - Minehead Rover 2/4/2022

Shore Pairs Comp

Best 4 scores to count.

No Pairs results have been received in 2022.

PairsTOTAL1234Indv
Stewart Leach1440145180205130660
Nigel Derbe225170175210780
Steve Parsons1440125120180210635
Ross Lambert195195250165805
Les Bradbeer1405225130195215765
Elloit White135170180155640
Andy Osborne1385190230230250900
Richard Westlake11018555135485
Phill Cocker1015135110135195575
Clive Baddock11011512095440

Overall Boat Championship - Updated 14/04/2022

PositionNameBoat PointsFish Points
1Les Bradbeer90660
2Nigel Derbe80690
3Phil Cocker80660
4Richard Westlake60615
5Bill Cassar60585
6Roy Shipway60370
7Stuart Leach40540
8Andrew Evans40350
9Ross Lambert30345
10Roger Carrow30265
11Steve Harries20320
12Brian Lawrence10255
13Andy Yabsley10105
BOAT SCORE
ORCA3385
SAMBE2375

The overall Championship is decided by the highest Boat Points. In the event of a Boat Points draw the winner will be the angler with the most fish points. 

Points Per Boat - Updated 14/04/2022

No boat comp in various months due to bad weather

NamesTotalsJANFEBMARCHAPRILMAYJUNEJULYAUGSEPTOCTNOVDEC
Team ABOATSAMBEORCASAMBEORCASAMBEORCASAMBEORCA SatSAMBEORCASAMBEORCA
Les Bradbeer90400050
Richard Westlake60300030
Phil Cocker80200060
Bill Cassar60100050
Steve Harries2000020
Brian Lawrence1000010
Andrew Evans4000040
Martin Lock00000
Team BBOATORCASAMBEORCASAMBEORCASAMBEORCA SatSAMBEORCASAMBEORCASAMBE
Nigel Derbe80400040
Ross Lambert3030000
Stewart Leach40200020
Mike Davis00000
Roger Carrow3000030
Andy Yabsley1000010
Roy Shipway6000060
Tony Robbins00000

Boat Fish Points - Updated 14/04/2022

No boat comp in various months due to bad weather

NamesTotalsJANFEBMARCHAPRILMAYJUNEJULYAUGSEPTOCTNOVDEC
Nigel Derbe690350340
Les Bradbeer660290370
Phil Cocker660265395
Richard Westlake615270345
Bill Cassar585225360
Stewart Leach540295245
Roy Shipway3700370
Andrew Evans3500350
Ross Lambert3453450
Steve Harries3200320
Roger Carrow2650265
Brian Lawrence2550255
Andy Yabsley1050105

Boat Report - Updated 03/12/2019

Shore/Boat Boat
VenueBeer
Date10/11/2019
CompetitorsSeniors6
Juniors0
No. Fish58
No. Species9
Higest Score1stRoss Lambert 195
2ndLes Bradbeer 190
3rdNigel Derb 170
Best Specimen1st
2nd
NotesBoat Reports to Continue when I get the info

Boat Pairs Comp

Best 4 scores to count.

PairsTOTAL1234Indv
Stewart Leach1440145180205130660
Nigel Derbe225170175210780
Steve Parsons1440125120180210635
Ross Lambert195195250165805
Les Bradbeer1405225130195215765
Elloit White135170180155640
Andy Osborne1385190230230250900
Richard Westlake11018555135485
Phill Cocker1015135110135195575
Clive Baddock11011512095440